naglówek t1 Mapa strony Kontakt
naglówek t2
reklama naglówek
Turbostrategie Nauki - jak uczyć się szybciej?

reklama menu gora
Dysleksja to zaburzenie objawiające się trudnościami w nauce czytania i pisania
Dysleksja to zaburzenie objawiające się trudnościami w nauce czytania i pisania
Dysleksja to zaburzenie objawiające się trudnościami w nauce czytania i pisania
reklama


Allegro - najwieksze aukcje internetowe, najnizsze ceny! Kup i sprzedaj!

reklama siwy pasek gora
siwy pasek >> nauka pierwszej pomocy, szkolenia kursy


reklama siwy pasek dol
reklama tresc gora


Szkolenia pierwszej pomocy Szczecin, zachodniopomorskie

Poradnik dyslektyka

O to kilka rad które sam stosowałem jako dyslektyk...
 1. Zaprzyjaźnij się z komputerem a zwłaszcza z programem WORD (edytor tekstu). Program WORD lub jego odpowiedniki jak darmowy Writer Open Office lub jakikolwiek inny edytor który ma wbudowany słownik. Edytor pomoże wykryć błędy ortograficzne, literówki oraz wyeliminuje nieczytelny charakter pisma w twoich wypracowań i innych prac pisemnych. Ponadto ta umiejętność przyda Ci się w przyszłości np. w pracy.


 2. Ja osobiście nie znosiłem czytać lektur. Po paru stronach męczyłem się i tak na prawdę to przez cały okres mojej edukacji przeczytałem tylko 2 może 3 lektury.
  Pewnie ciekawi Ciebie jak zdawałem z klasy do klasy...
  Odpowiedz jest prosta odkryłem coś takiego jak książka mówiona.
  Co to takiego?
  W większych miastach są biblioteki które dysponują kasetami magnetofonowymi lub płytami CD gdzie lektor czyta książkę.
  Tak robiłem ja, kilka lat temu kiedy nie było jeszcze internetu... Teraz jest to łatwiejsze są takie programy jak np. Expressivo to taki syntezator mowy który czyta tekst.
  Wystarczy znaleźć e-booka (elektroniczny odpowiednik książki) z daną lekturą zgrać go na dysk komputera i słuchać.
  To rozwiązanie ma dodatkowe plusy z tekstu można stworzyć mp3 i słuchać jadąc autobusem, rowerem, lub gdziekolwiek gdzie można słuchać mp3.

  Strona gdzie znajdziesz lektury szkolene na mp3 http://lekturymp3.nextore.pl

  O to kilka stron z e-bookami (nie tylko z lekturami)
  Dostęp do ok 195 e-booków o różnej tematyce po rejestracji

  P.S. Z doświadczenia odradzam oglądanie filmów - lektur. Filmy często zmieniają lub pomijają pewne szczegóły. Nauczyciele większości wiedzą o co zapytać aby sprawdzić ucznia czy czytał lekturę czy tylko obejrzał film


 3. Często trzeba przeczytać spore fragmenty podręcznika których nie znajdziesz w internecie. I tu się przydaję skaner z odpowiednim oprogramowaniem np. OCR lub Abbyy Fine Reaer które ze skanowany fragment tekstu przekształcą w wersję elektroniczną a potem tylko korzystamy z Expressivo i możemy słuchać do woli.


 4. Jeśli masz problem z pisownią jakiegoś słowa to twórz skojarzenia. Ja miałem kiedyś problem ze słowem bohater - h czy ch Do czasu gdy usłyszałem "Pamiętaj! Bohater jest zbyt dumny aby wspierać się o C" Banalne ale od tamtej pory pamiętam... I bardziej abstrakcyjne, banalne tym łatwiej zapamiętać.


 5. Kolejny sposób na trudne słowa to mały słowniczek, który robisz sobie z tyłu zeszytu ostatnia strona zeszytu. Uwaga są nauczyciele tak zwanej starej daty którzy tego nie tolerują. Spróbuj spokojnie wyjaśnić po co to Tobie potrzebne jak się nie uda przekonać nauczyciela to zawsze zostaje taka ściągawkę - słowniczek trzymać np. w piórniku. Lepiej nie wojować z takim "belfrem" zazwyczaj i tak dopnie swego.


 6. Kolejny sposób na trudne słowa w których najczęściej robisz błędy to napisz poprawnie słowo innym kolorem napisz literę która sprawia problem i taką kartkę przyklej na biurku lub na ścianie w pokoju


 7. Noś w plecaku mały tzw kieszonkowy słownik ortograficzny. Jak jest trochę czasu można sprawdzić pisownie konkretnego słowa.
     SPRAWDŹ SOBIE CENĘ TAKIEGO SŁOWNIKA   


 8. Jeśli posiadasz orzeczenie o dysleksji to przedstaw je w szkole, zwłaszcza nauczycielom od języka polskiego i języków obcych. Nie wszyscy nauczyciele życzliwe patrzą na oświadczenia sam miałem spore problemy z nauczycielem niemieckiego w szkole średniej, który nie dość że nie chciał uznać orzeczenia to jeszcze robił niestosowne docinki z tego powodu. Na szczęście rozmowa z wychowawcą klasy i jego interwencja zmieniła sytuację - lekcje niemieckiego stały się bardziej przyjazne dla mnie.


 9. Jeśli wybierasz się dopiero na badanie celem uzyskania orzeczenia o dysleksji przypomnij sobie wszystkie zasady ortograficzne (wykuj na blachę) oraz po kila przykładów słow. Pomoże to w uzyskaniu pozytywnej opinii. Znam ludzi co na braku znajomości zasad ortografii polegli i nie dostali orzeczenia mimo że są dyslektykami.

Pamiętaj z dysleksją da się żyć, a to że jesteś dyslektykiem nie jest przeszkodą do osiągnięcia celu i realizowania swoich marzeń życiowych jak i zawodowych.
Jeśli nie wierzysz zobacz sławni dyslektycy, oni osiągnęli swoje cele...
Mam nadziej że te kilka rad które mi pomagały i pomagają przejść przez szkołę ułatwi i tobie życie.

Artykuly godne Twojej uwagi Pierwsza Pomoc - Porady, kursy, szkolenia...
reklama menu gora
Webmaster: Rafal Ko?ciolowicz
reklama menu gora